Szemjonov épp rágyújtott egy cigarettára, amikor az ezredes belépett a rosszul megvilágított katonai sátorba lépett. A magas rangú tiszt elutasította a hadnagy kínálását, azonnal a székhez kötözött öregasszonyhoz lépett, és végig mérte eldeformálódott, véres arcát, zavarodott tekintetét.
– Valóban akkora a baj, hogy én kellettem ide? – kérdezte, de mielőtt Szemjonov válaszolni tudott volna, újra kérdezett. – Mi ez?
– Lefuttattunk rajta egy hármas protokollt.
– És?
– Ellenállt mindennek, az áramnak, a szérumnak, mindennek.
– Látta a…?
– Igen – vágott közbe Szemjonov. – A hipnotizőr sem bírt vele. Sőt.
– Mi sőt?
Szemjonov az asztal fölé hajolt, elfordította a középen függő, sárgás fényű lámpát, így láthatóvá vált egy sátorfal melletti vasszekrény, amelynek ajtaján jókora horpadás éktelenkedett.
– Amikor már vagy tíz perce próbálta hipnotizálni, az öregasszony hirtelen felsikoltott, az orvos pedig nekivágódott a szekrénynek. Mintha erősen meglökték volna – magyarázta a hadnagy. – Akkor tört össze a sátorban minden, ami üveg. Azt már összetakarították.
Az ezredes még egyszer végig futtatta tekintetét a nyöszörgő öregasszonyon, majd kihúzta hóna alól a khaki mappát, és újra átfutotta, amit az úton már többször elolvasott.
– Tehát az építkezésen szedték össze? Honnan került oda?
– Senki sem tudja. Senki sem ismeri. Az emberek először azt hitték, valami nyomorult, enni akartak adni neki az ebédjükből, de ez csak hajtogatta, amit addig.
Az ezredes a jelentésre pillantott, onnan olvasta a kusza és töredékes mondatokat:
– „Nem jó hely… Nem jó hely!.. Vízéren van!.. Vigyázzatok, bátyuska, vízéren van!”. Ezeket mondta?
– A tanúvallomások szerint.
– Vízér. Mit jelent ez?
– Az orvos már fogalmazza a saját jelentését, ezredes elvtárs. Itt annyit mondott, hogy ez valami régi babonaság. Sokan hiszen abban, hogy a föld energetikája hatással van ránk. Szerintük elég, ha az ember rossz helyre teszi az ágyát, és máris előjön az alvászavar, betegségek…
– Az orvos szerint ez igaz?
Szemjonov nagyot nyelt.
– Ez nyilván benne lesz a jelentésben, ezredes elvtárs.
Az ezredes megint a jelentést böngészte.
– Tulajdonképpen mit akart?
– Leállítani az építkezést. Jajveszékelt, hogy ebből baj lesz, letérdelt, a munkavezetők kezét csókolgatta. – Elhallgatott egy pillanatra. – Ezredes elvtárs, mit gondol, szabotázsról van szó?
Újra csend lett.
– Amerika tavaly embert küldött a Holdra. Gondolja, hogy nekünk egy pogány babona miatt le kéne állítani egy ekkora horderejű építkezést?
– Parancsot kérek, ezredes elvtárs.
Szemjonov felettese felvette a tányérsapkát.
– Valaki nyugtassa meg az építkezésen az embereket, hogy az öregasszony jól van. És kapjanak vodkát, sok vodkát! Őt pedig – nézett az öregasszonyra. – Tudja a dolgát, nem?
– Parancs, értettem.
Az ezredes a sátor előtt megállt, intett a sofőrnek, hogy várjon még egy percet. Most gyújtott rá végre egy cigarettára. Elnézte, ahogy a katonai járműveken és az ügy miatt sebtiben felhúzott sátrakon túl az emberek az alapozást végzik. A füsttel együtt mélyen beszívta a helyi friss levegőt. Békés május volt Csernobilban.

A kávéscsésze ikonra kattintva egy 500 talentumos jutalomkávét ad a szerzőnek, amivel őt és a szerkesztőségünket egyaránt támogatja.
Ehhez az íráshoz még nem érkezett adományozás.
Kattints a Donate gombra, és egy tetszőleges összeggel segítsd a munkánkat! Köszönjük!
Nagyon jó!