Dróton személyesen nem diskurálunk

2021-06-06
694 olvasó

„Hadd hálálkodjak egy könyvnek, amelyiket akkor olvastam, vagyis az írójának; Clarence Day-nek híjják, sose hallottam a nevét. Life with fater, ez a könyvének a címe; a nyolcvanas esztendők életéről emlékezik. Hangosokat nevettem, ahogy elmeséli, hogy bántak a szülei a házban a telefonnal. Akkor volt új dolog a dróton való érintkezés; azt az otromba nagy készüléket az előszobában, sőt, inkább a konyhában szegezték föl a falra. (Az oldalán kellett kereket csavarni, hogy odacsöngethessenek valahová.) A telefont a szobalány kezelte vagy a szakácsné, jó nevelésű ember nem diskurált személyesen dróton által. Délutáni találkozót beszélt meg például a papa valakivel; a szobalány négyszer-ötször fordult be meg ki a kérdésekkel, válaszokkal; vagy a mama tanácskozott telefonice barátnéjával, hogy hogy öltözzenek estére, mert mennek színházba; ilyenkor negyvenszer-ötvenszer szaladt szobából konyhába, konyhából szobába a szakácsné. De akadt olyan öreg szakácsné, akit nem lehetett rávenni, hogy belé szóljon abba a sötétségbe, úgy félt az istentől.

Milyen áldás volt az a pár nap, míg a könyv tartott. Remélem, él még Clarence Day Esq; öregúr ő már, legyen még öregebb, tudjon altató nélkül jól aludni, emésztése is jó maradjon, ne zörögjön a szíve, a szivart a doktor ki ne tiltsa a szájából.”

 

Szép Ernő: Emberszag. Szépirodalmi Könyvkiadó, 1984, Bp., 44-45. o.

Az ikonra kattintva egy 500 talentumos jutalomkávét ad a szerzőnek, amivel növeli az ön esélyeit a Bányai Tamás-díj megnyerésére.

P. Nagy István

(1961, Székelykeve) Gimnáziumi tanár.

1 Comment

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

FelFEL