(A Titanic kéményének helyére emelése – a belfasti Titanic múzeumban látható felvétel)
Nemrég adta hírül a The Belfast Telegraph, hogy az észak-ír nagyváros híres Crown Saloonjának italraktárában, egy sörös rekesz alján, a bélelésre használt régi újságpapírok közé préselődött, eddig publikálatlan Rahim Bërisha novellát talált egy segédpincér. A művet a neves kolportázsíró minden valószínűség szerint az 1932-es észak-írországi körútja során vetette papírra.
A kémény titka (The mystery of the smokestack) című írás keletkezése ahhoz a fejleményhez köthető, hogy Bërsiha – csakúgy, mint a korszak más írói – élénken foglalkozott a Titanic katasztrófájával. Hátramaradt leveleiből az már korábban kiderült, hogy regényt is készült írni ezzel kapcsolatban, ami megmagyarázza belfasti utazását: a Haraland and Wolff hajógyárban próbált anyagot gyűjteni a bűnügyi történetéhez, amelynek központi figurája a Közelebb mint amilyen tábolból (a Timp Kiadó gondozásában megjelent művet magyarul is elolvashatják) megismert Elloy Fitzpartick nyomozó és Remington Bibry nyomozósegéd. A White Star Line titokban őket bízza meg azzal, hogy járjanak utána annak a mendemondának, amely szerint a Titanic nem baleset, hanem szabotázs következtében merült hullámsírba.
A most megtalált novella lényegében a regény sűrítménye, és a Titanic egyik kéményével kapcsolatos döbbenetes fölfedezésre vezeti rá az olvasót. A kémény rossz ballanszírozása következtében az óceánjáró ugyanis kissé jobbra húzott. Nem túlságosan, csak annyira, hogy a precíz kormányozás lehetetlenné váljon, és ne haladjon el biztonságosan a jéghegy mellett.
A nemrég Budapesten megalakult Hungarian Rahim Bërisha Society már fölvette a kapcsolatot a Crown Salont üzemeltető vendéglátó-ipari konzorciummal, hogy lépéseket tehessen a kézirat magyarra fordításának és publikálásának jogi feltételeiről. Azt már most sikerült megtudnunk, hogy Bërisha nagy valószínűséggel ezzel az írásával fizetett ki egy tetemesebb cechet a Crown Saloonban, mert az utazásra szánt költségkeretének java részét előző este elveszítette kártyán. Szerencséjére akkoriban már közismert szerzőnek számított a brit ponyvairodalomban, így anélkül, hogy a mi Rejtő Jenőnk jól működő módszeréről tudott volna, sikerrel alkalmazta a kéziratos számlarendezés technikáját.
A Hungarian Rahim Bërsiha Society hamarosan jogi képviselőket küld majd Belfastba, hogy a Crown Saloont működtető konzorciummal érdemben is tárgyalhasson az értékes kéziratritkaságról. A tárgyalások eredményéről, kimenetéről és alakulásáról majd részletesen is tájékoztatjuk az igényes szórakoztató irodalom iránt érdeklődőket.