Napvilágot látott egy hír a sajtóban, mely szerint a Coca-Cola Magyarországon (is) nyitott egy olyan boltot, ahonnét fizetés nélkül ki lehet sétálni. Félreértés ne essék, nem arról van szó, hogy a nevezett cég igen pocsék (ez személyes vélemény) termékei mostantól ingyen elvihetők lesznek, hanem arról, hogy az üzletben nincs sem pénzáros, sem kassza. Helyettük viszont bőven akadnak szenzorok, amelyek árgus szemekkel figyelik a vásárlókat.
A cikkben az olvasható, hogy a kamerák a vásárló fizikai alakját egy virtuális kosárhoz társítják, ahol a kiválasztott termék keresztülfut egy applikáción, és ha regisztrált vevőről beszélünk, az áru értéke levonódik a megtakarításából. Lehet, hogy a rendszer nem hajszálpontosan így működik, de a lényeg ez: kell egy előzetes regisztráció, egy mobilos alkalmazás, és némi keret a bankszámlán. A többi megy a maga útján. Ha a feltételek közül bármelyik hiányzik, az áru kivitele a boltból sima lopásnak minősül, ezért a bolt működtetéséhez csak a biztonsági személyzet szükséges.
A kényelemhez szokott, és ezzel párhuzamban egyre felületesebb mai ember biztosan örül ennek az újításnak, mert hát ki szeret a kassza előtt sorban állni? Mennyivel barátságosabb leszedni a polcról mindazt, ami megtetszik, és már inalni is kifelé, mert az AI-val kombinált szenzorok még azt sem várják el, hogy a vörös HALL 2000-es szemük elé odatartsuk a vonalkódot. Minden automatikus és gördülékeny, a pénztáros véletlen vagy szánt szándékú tévedése pedig kizárt. Ugye, hogy sokkal egyszerűbb lenne az életünk, ha nemcsak a Coca-Cola boltokban működne ez a találmány, hanem mindenütt? Bármit simán és gyorsan megvehetnénk, miközben a telefonunk szorgalmasan pittyegne, hogy a tranzakció létrejött.
De, ha ez a vízió feltételez is némi képzelőerőt, akkor annak megértéséhez sem kell tenger ész, hogy mivé fajulhat mindez. Vegyük például azt a forgatókönyvet, amikor a készpénz már annyira ódivatúvá válik, hogy hatósági vagy csak kényelmi szempontok miatt nem is létezik. Mindent beterít civilizációnk legfenyegetőbb borulása, a felhő, ahová jönnek-mennek az adatok, számunkra abszolút követhetetlenül. Habár az említett bolt közleménye szerint „ez a technológia nem gyűjt arcfelismerési adatokat, kizárólag a zökkenőmentes vásárláshoz szükséges mozgásokat és tevékenységet figyeli, teljes összhangban a GDPR szabályozási kereteivel”, vajon ki az, aki ezt el is hiszi? Sokkal valószínűbb, hogy a vásárlók adataiból szépen lassan épülget valahol egy marketingcélokat szolgáló adatbázis, aminek segítségével a jövő kereskedelmi kampányai megvalósulhatnak. És mert manapság az adat (információ) a legnagyobb érték, kötve hihető, hogy ez a kincs nem fogja megbirizgálni a bűnözők, vagy a hatalom fantáziáját. Most még csak hipotetikus jövőképnek tűnik, de az emberiség megtett útját figyelve – amelynek során, ami rosszul sülhetett el, az mindig rosszul is durrant – kizárt, hogy a készpénzes fizetés száműzése ne legyen kívánatos céljuk a totális ellenőrzésünkre pályázó erőknek.
Képzeljük el azt a helyzetet, hogy a (nem túl) távoli jövőben belépünk a boltba, mert venni szeretnénk néhány apróságot, de amikor leveszünk például egy dobozos sört a polcról, a telefonunk ránk pittyen, hogy azonnal tegyük vissza, mert tegnap átmentünk a piroson, amiért a mai napra a rendszer zárolta a keretünket.
Már emiatt, a most még fantazmagóriának tűnő lehetőség miatt is óva intek mindenkit attól, hogy ezt a rendszert használja, de tudom, hogy a hangom csak egy macskafütty az orkáni erejű szélben. Az emberiség önként és dalolva lépdel be minden ördögi kelepcébe, főként, ha azok első ránézésre a kényelmét szolgálják. Eszembe jut az is, hogy gyerekkoromban, Endre bácsi vegyesboltjában, az öreg bölcs mágusként trónolt a sok finomság között, ahová már csupán az illatok miatt is érdemes volt belátogatni. És ilyenkor, ha nem volt egy vasunk sem, az öreg boltos néha adott egy savanyúcukrot a pulton álló dunsztosüvegből. Ezt próbálja meg utánozni a mesteréges intelligencia.

A kávéscsésze ikonra kattintva egy 500 talentumos jutalomkávét ad a szerzőnek, amivel őt és a szerkesztőségünket egyaránt támogatja.
Ehhez az íráshoz még nem érkezett adományozás.
Kattints a Donate gombra, és egy tetszőleges összeggel segítsd a munkánkat! Köszönjük!