A látnokok és a hatalom

A látnokok és a hatalom

2024-10-17
170 olvasó

A történelem során a látnokokat, akik tényszerű, logikus gondolkodásukkal megpróbálták figyelmeztetni az emberiséget a közelgő katasztrófákra, gyakran üldözték, elutasították vagy éppen el akarták pusztítani az akkori hatalom birtokosai. Ezek a zsenik sok esetben megelőzték a korukat, és olyan veszélyeket észleltek, amelyeket mások nem tudtak vagy nem akartak észrevenni.

Az egyik legkorábbi és legismertebb példa erre Kasszandra, a trójai hercegnő, aki Apollón isten ajándékaként a jövőbe látott. Bár figyelmeztette népét Trója bukásáról, senki sem hitt neki, és így a város pusztulása elkerülhetetlenné vált. Kasszandra tragédiája egyben figyelmeztetés az emberiség számára, hogy a látnokok hangjának elutasítása gyakran tragédiákhoz vezethet.

A valóságban fölbukkanó látnokok sorsa nem egy esetben a feledés, így Karl Liebknechtre sem sokan emlékeznek már, pedig ő 1914-ben pontosan tudta, hogy a világméretű konfliktus csak vérontáshoz és pusztuláshoz vezet. Bár figyelmeztetéseit a német politikai elit figyelmen kívül hagyta, és végül a forradalom után meggyilkolták, igaza lett. Az ő sorsa is arra mutat, hogy a politikai látnokok, akik a béke és józan ész hívei, gyakran a háborúpárti fanatikusok áldozatává válnak.

A történelemben számos példa van arra is, hogy a figyelmeztető hangokat a hatalom elhallgattatja. Jan Masaryk csehszlovák külügyminiszter már idejekorán figyelmeztette a világot a szovjet hatalom terjedésére, de szavaira süket fülekre leltek. Miután Csehszlovákiában a kommunista párt átvette a hatalmat, Masaryk gyanús körülmények között meghalt. Ez a haláleset ismételten rávilágít arra, hogy azok, akik előrelátják a totalitárius rendszerek veszélyeit, gyakran nem élik meg az általuk jósolt jövőt.

Winston Churchill a 20. század egyik legnagyobb politikai látnoka volt. Bár ma sokan ünneplik, az 1930-as években a náci Németország terjeszkedési terveiről és a közelgő világégés veszélyeiről tett kijelentéseit figyelmen kívül hagyták. Amikor az appeasement politikája uralkodott Nagy-Britanniában, Churchill egyike volt azon keveseknek, akik felismerték, hogy a náci rezsim agressziója elkerülhetetlenül háborúhoz vezet. Bár a jóslatai végül tragikusan beigazolódtak, az ő példája is azt mutatja, hogy a politikai látnokokat legtöbbször csak akkor kezdik értékelni, amikor már túl késő.

A politikai zsenikkel szembeni elutasítás magyarázata abban rejlik, hogy a korukhoz kötött érdekek, hatalmi rendszerek és ideológiák túl nagy akadályt képeznek előttük ahhoz, hogy jó irányba terelhessék a világot. Józef Piłsudski, a modern Lengyelország alapítója, az 1920-as években felismerte a szovjet hatalom terjeszkedésének veszélyét Kelet-Európában. Noha figyelmeztetéseit nem vették komolyan, és csak a második világháború után látták igazoltnak, ő is egyike volt azoknak, akiket akkor toltak félre, amikor a legnagyobb szükség lett volna rájuk.

Végül, de nem utolsó sorban Orbán Viktor 2015-ös migrációs válsággal kapcsolatos figyelmeztetése is hasonló sorsra jutott. Bár sok kritikát kapott a nyugat-európai politikai elittől, később számos ország felismerte a migrációs válság szociális és politikai következményeit. Orbán előrelátása, akárcsak Churchillé, megosztó volt, de végül igazolódott, hogy a figyelmeztetései nem alaptalanok.

A ma már elfeledett vagy kevésbé ismert politikai látnokok, Liebknechttől Piłsudskiig, mind megpróbálták figyelmeztetni a világot a közelgő katasztrófákra, de eredménytelenül. A mainstream hatalom azért gyűlölte ezeket a gondolkodókat, mert felismeréseik veszélybe sodorták azokat a törekvéseket, amelyek az általuk megjövendölt válságokat kiváltották. Az elutasított figyelmeztetések azonban mind az első világháború, mind a második világháború, illetve a hidegháború során tragikus következményekkel jártak a világ számára.

 

A kávéscsésze ikonra kattintva egy 500 talentumos jutalomkávét ad a szerzőnek, amivel őt és a szerkesztőségünket egyaránt támogatja.

Ehhez az íráshoz még nem érkezett adományozás.

Kattints a Donate gombra, és egy tetszőleges összeggel segítsd a munkánkat! Köszönjük!

Trajcse Sztefanovszki

(Szkopje 1984) Politikai elemző, újságíró, esztéta.

Vélemény, hozzászólás?

FelFEL