Az Európai Unió, amely valaha a kontinens egyesítésének és fejlődésének ikonikus jelképe volt, most lassú és visszafordíthatatlan széthullás küszöbén áll. Az AfD (Alternative für Deutschland) jobboldali populista párt tartományi győzelmei után Németország minden határán visszaállítja a határellenőrzést, amelyet a kormány ideiglenesként és fél évre szólónak kommunikál. Az intézkedés indokai az illegális migráció visszaszorítása és az iszlamista terrorizmus elleni védekezés, ám ez valójában csak egy újabb tünet az Európai Unió strukturális és ideológiai válságának mélyreható következményeiből.
A fejlődés visszafordítása
Az EU projektjének alapköve a határok lebontása volt. A schengeni övezet kialakítása azt az ígéretet hordozta magában, hogy az emberek és áruk szabad mozgása a gazdasági növekedés és a kulturális gazdagodás korát hozza el. Most azonban Németország, az EU gazdasági motorja, visszafordul ezen elvek ellen. A határellenőrzések visszaállítása egyértelműen jelzi, hogy a régóta áhított fejlődés megtorpant, sőt, visszafelé fordult. Ha egy olyan kulcsfontosságú ország, mint Németország, határokat emel, az európai egység elveszíti legfontosabb pillérét, és az EU alapjai megremegnek.
2019-ben a schengeni övezet tagállamai közötti határellenőrzés nélküli forgalom több mint 1,7 milliárd utazást tett lehetővé. Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat adatai szerint ez jelentős mértékben hozzájárult a gazdasági növekedéshez. Azonban 2023-ban az illegális migrációs nyomás miatt több tagállam, köztük Franciaország, Ausztria és Dánia is visszaállította az ellenőrzéseket. A német lépés e folyamat kiterjedésének aggasztó jele, amely aláássa a schengeni egyezményt, és ezzel az európai egységet is.
A migráció kezelhetetlensége
Az EU nem volt képes közös megoldást találni a migráció kezelésére, és ennek eredménye most testet ölt a határellenőrzések újbóli bevezetésében. Az afrikai és közel-keleti térségekből érkező migráció hullámai továbbra is nagy nyomást gyakorolnak az unió tagállamaira. 2022-ben több mint 330 000 illegális határátlépést regisztrált az EU határvédelmi ügynöksége, a Frontex, ami a 2015-ös migrációs válság óta a legmagasabb szám. Ez a szám a belső feszültségek növekedéséhez vezetett, mivel a tagállamok nem tudnak megegyezni a menekültelosztási kvótákról. Olaszország és Görögország a leginkább érintett országok, mivel ezek a fő belépési pontok az EU-ba. 2023-ban Olaszország több mint 150 000 menekültet fogadott be, ami 85%-os növekedés a korábbi évekhez képest.
Magyarország megbüntetése
Ebben a válságos helyzetben különösen abszurd és felháborító, hogy miközben az EU darabokra hullik, Magyarországot súlyos büntetésekkel sújtják, amiért hatékonyan és eredményesen oldotta meg a migrációs kérdést. 2015-ben Magyarország lezárta a déli határait, kerítést épített és szigorú határellenőrzési rendszert vezetett be, amely lényegében megakadályozta a migránsok bejutását az országba. Ez a stratégia rendkívül hatékonynak bizonyult: míg más országok súlyos migrációs nyomással küszködnek, Magyarországon az illegális határátlépések száma jelentősen csökkent, és 2022-ben mindössze 10 000 illegális határátlépést regisztráltak.
Azonban az EU ezt az intézkedést nem elismerte, hanem keményen bírálta. Az Európai Bizottság szerint Magyarország megszegte az uniós menekültjogi szabályokat azzal, hogy megtagadta a menedékkérők belépését. Emiatt az Európai Bíróság 2021-ben kötelezte Magyarországot, hogy több millió eurós büntetést fizessen a határellenőrzési intézkedései miatt. Ez különösen visszás annak fényében, hogy miközben a migrációs krízis szétfeszíti az EU-t, egy olyan országot sújtanak szankciókkal, amely valóban megoldást talált a helyzetre.
A populizmus és a nacionalizmus feltámadása
Az AfD megerősödése csak egy a sok példa közül, amely megmutatja, hogy a populizmus és a nacionalizmus újra meghatározó erővé vált az uniós politikában. 2023-ban a német AfD párt több tartományi választást is megnyert, és országos támogatottsága 20% fölé emelkedett, ami a 2010-es évek eleji népszerűségük megduplázódását jelenti. Hasonló tendenciák figyelhetők meg Olaszországban, ahol Giorgia Meloni miniszterelnök vezetésével egy euroszkeptikus és bevándorlásellenes politika hódít teret.
A vég közeledése
A gazdasági integráció, amely egykor az EU legnagyobb sikere volt, szintén veszélybe került. A közös piacot az olyan országok politikája, mint az Egyesült Királyság Brexit-je, és az új határellenőrzések újbóli bevezetése meggyengíti. A Brexit 2016 óta több mint 500 milliárd eurós gazdasági veszteséget okozott az Egyesült Királyságnak és az EU-nak, és a határellenőrzések ismételt bevezetése tovább növelheti a gazdasági visszaesést.
Az új határok, különösen Németországban, az EU belső kereskedelmi és turisztikai áramlatait is jelentősen visszavetheti. A német turizmus GDP-hez való hozzájárulása 2022-ben 278 milliárd euró volt, és a határellenőrzések újbóli bevezetése jelentős veszteségeket okozhat az ország turizmusában. Ezek a gazdasági hatások egyértelműen azt mutatják, hogy az EU belső piaca súlyos veszélyben van.
Az Európai Unió, amely egykor a világ legambiciózusabb politikai és gazdasági projektje volt, most a széthullás küszöbén áll. A belső határellenőrzés visszaállításának láncreakciószerű terjedése arra utal, hogy a közös európai értékek elvesztek. Mindez még abszurdabb, ha figyelembe vesszük, hogy Magyarországot azért büntetik, mert sikeresen kezelte a migrációs kihívásokat. A fejlődés megállt, és ha ez így folytatódik, Európa a saját múltjába fordul vissza – egy széttöredezett, rivalizáló nemzetállamok közösségévé válik újra.
A kávéscsésze ikonra kattintva egy 500 talentumos jutalomkávét ad a szerzőnek, amivel őt és a szerkesztőségünket egyaránt támogatja.
Ehhez az íráshoz még nem érkezett adományozás.
Kattints a Donate gombra, és egy tetszőleges összeggel segítsd a munkánkat! Köszönjük!