Az újévi babonák elmulasztásának következményei

Az újévi babonák elmulasztásának következményei

2024-12-31
74 olvasó

Az év első napja mindig különleges. Az ember ilyenkor a lehető legjobbat szeretné kihozni önmagából, hiszen a népi hiedelmek szerint ahogyan az év első napját töltjük, olyan lesz az egész évünk. De Boldogzugban nem mindenki vette komolyan ezt az intelmet. Összegyűjtöttünk néhány hiteles beszámolót az elrettentő példákról:

 

A lencse hiánya: Béla balszerencsés bolyongása

Kovácsik Béla, a boltos, úgy gondolta, a lencseevés csak egy ostobaság. „A pénzt nem a lencse hozza, hanem a kemény munka!” – hangoztatta magabiztosan, majd újév reggelén kolbászos rántottával indított. Nem sokkal ezután különös események vették kezdetüket. Elsőként elvesztette a bolt kulcsát, így napokig nem tudott kinyitni. Amikor végre pótolta, az ügyfelei arról panaszkodtak, hogy a levespor dohos, a koriándergyökér pedig kukacos. Végül Béla kénytelen volt az egész boltot kiüríteni, és átfesteni lencseszínűre. Onnantól minden olyan volt, mint régen.

 

A söprés végzete: Margit néni meséje

Cibákné Margit néni híres volt a tisztaságmániájáról. „Babona ide, vagy oda az újév nem kezdődhet piszkosan!” – mondogatta, és éjfél után azonnal nekilátott kitakarítani a házat. Csakhogy a népi babona világosan kimondja, aki elsején kisöpri a házat, az a szerencséjét is kisöpri. És valóban: Margit néni akciója után sorozatban törtek rá a balesetek. A porszívó bekapta a macska farkát, a tévé beragadt annál a pornócsatornánál, amit Cibák úr, a férje stikában nézegetett, a kamrakilincs pedig letört, úgyhogy se ki, se be. Margit néni emiatt a káosz királynője lett, akit az egész falu csodált, amíg egy öreg cigányasszony negyvenezer forint plusz ÁFA-ért le nem vette róla a rontást.

 

Az üres zseb átka: Elek kalandjai

Ütleg Elek, a kovács, büszke volt arra, hogy az ő zsebe mindig üres, mert modern ember nem tart magánál készpénzt. Sajnos épp újév napján hagyta figyelmen kívül azt a babonát, miszerint pénz kell a zsebben az évkezdéshez, hogy bőségben teljen az év. Így amibe belekezdett, azt csupa veszteséget hozott. Ez eleinte csak egy jó mókának tűnt, de hamarosan kiderült, mekkora ez az átok. Nem elég, hogy elvesztette mindhárom a bankkártyáját, még a telefonjának is lába kélt, úgyhogy képtelen volt tartani a kapcsolatot az ügyfeleivel. Ráadásul idegességében még rá is csapott egyet a nagyujjára, bár ez csupán hab volt a tortán. Végül úgy lábalt ki ebből a bajból, hogy vett egy zsák lencsét és egy álló hónnapig lencsefőzeléket fogyasztott.

 

A kifordított ruha: Rozika szédületes szerencséje

Csonoplyai Rozika mindig fordítva vette fel a ruháit újév napján, hogy a babona szerint elkerülje a balszerencsét. Ám egyszer megfeledkezett erről, és rendesen öltözött fel. Aznap reggel, amikor kilépett a házból, mindenki riadtan menekült előle, amit ő nem értett. Az ismerősök tolatva jártak, a kutyák is hátrafelé ugattak, és még a nap is nyugaton kelt fel. Mintha ő lett volna a mondabeli vámpír, akitől mindenki retteg. Aztán rájött, hogy a normálisan felvett ruhája annyira ronda, mint a bűn. Gyorsan kifordította, és helyreállt a rend.

 

A váratlan vendégek: Lajos tapasztalata

Éltes Lajos úgy döntött, újév napján nem fogad vendégeket, nehogy a balszerencsés emberek hozzák rá a bajt. Ahogy az lenni szokott, a babona megtréfálta: az összes rokona és ismerőse egyszerre tette nála a tiszteletét, ráadásul mindenki olyan jól érezte magát, hogy nem akart hazamenni. Egy álló hétig ettek-ittak Lajosnál, aki az idegösszeroppanás szélére jutott, látva a mérhetetlen pusztítást. Végül úgy oldotta meg a helyzetet, hogy hashajtót kevert a kávéba, majd eldugta a vécé kulcsát. De addigra már elterjedt a hír, hogy Lajos vendégszeretetben Guinness-rekordra tör, amit csak egy közösségi médiás posztban tudott megcáfolni, abszolút nevetségessé téve magát, hiszen a rekor már majdnem megvolt.

 

A tanulság

Boldogzug lakói a fenti esetek óta nem kérdőjelezik meg az újévi babonák erejét. Egyesek szerint a lencse, a söprés vagy az üres zseb csak jelképek, de ők már nem mernek kockáztatni. És bár minden évben megfogadják, hogy ezúttal a józan ész szabályaira hajtanak, valahogy mindig tele az asztal lencsével, a seprű pedig szigorúan pihen.

A kávéscsésze ikonra kattintva egy 500 talentumos jutalomkávét ad a szerzőnek, amivel őt és a szerkesztőségünket egyaránt támogatja.

Az alábbi felhasználók adományoztak kávét ehhez a poszthoz:

  • Cipurka

Kattints a Donate gombra, és egy tetszőleges összeggel segítsd a munkánkat! Köszönjük!

Fém Jenő

Jobb sorsra hivatott magyar prózaíró, akinek esszészerű írásai a jegyzet, a tárca és a szépirodalom határán egyensúlyoznak.

Vélemény, hozzászólás?

FelFEL