Szerkesztőségünk pénzt, paripát de főleg fegyvert nem kímélve megszerezte a történelemben Cár bombaként emlegetett nukleáris fegyver műszaki rajzát, amelyről minden óvodás tudja, hogy a valaha volt legnagyobb ember okozta robbanás fűződik hozzá. A szovjet tervezésű eszközön erősen látszik a korszellem és az ebből fakadó mesterkélt humanizmus.
Eredet: A Szovjetunió fejlesztette ki a hidegháború idején, hogy megmutassa katonai erejét. 1961. október 30-án robbantották fel egy teszt során az északi-sarkköri Novaja Zemlja szigetcsoport felett.
Robbanóerő: A bomba robbanóereje 50 megatonna TNT-vel volt egyenértékű, ami körülbelül 3 800-szor erősebb, mint a Hiroshima-ra ledobott atombomba. Eredetileg akár 100 megatonnásra tervezték, de a szovjetek végül a kisebb (de még mindig hatalmas) változat mellett döntöttek.
Méret: Maga a bomba rendkívül nagy volt: 8 méter hosszú és 2,1 méter átmérőjű, súlya pedig 27 tonna. Ezzel a méretével alig fért bele a Tupoljev Tu-95 bombázóba, amelyet a tesztrepüléshez használtak.
Hatása: A robbanás hatalmas gombafelhőt hozott létre, amely több mint 60 km magasságig emelkedett. A lökéshullám a Föld körül többször is körbefutott, és ablakokat tört be több mint 900 km-re a robbanás helyszínétől.
Cél: A Cár bomba soha nem volt tervezett harci felhasználásra. Inkább propagandisztikus célokból hozták létre, hogy a szovjetek demonstrálják technológiai és katonai fölényüket.
Környezetvédelmi hatások: Mivel a bomba teljesítménye óriási volt, robbanása hatalmas sugárzást okozott volna, ha nem szándékosan csökkentették volna a sugárzási komponenseket. Ettől függetlenül még mindig jelentős környezeti pusztítást okozott volna, ha nem egy távoli, lakatlan területen robban fel.
Kattints a Donate gombra, és egy tetszőleges összeggel segítsd a munkánkat! Köszönjük!
Igen, ez a találmány valóság. Be is vetették egyszer, kísérleti célokkal.
Ebben a borzasztó „csak” az, hogy nem az írói fantázia szüleménye.